Co to są mimośrody?

Potrzebujesz zamontować baterię, ale nie pasuje ona dokładnie do gniazda ściennego? Będziesz potrzebował mimośrodu, żeby wszystko idealnie pasowało. Są to elementy łączące, które ułatwią pracę hydraulika.

Czym dokładnie są mimośrody? Słyszałeś o tych małych częściach hydraulicznych, ale tak naprawdę nie wiesz do czego służą, dziś Ci o tym opowiemy.

Co to są mimośrody?

Elementy mimośrodowe, ogólnie rzecz biorąc, są elementami adaptacyjnymi, które służą do umieszczenia lub połączenia jakiegoś elementu, który z jakiegokolwiek powodu nie jest całkowicie wyśrodkowany w pozycji, w której powinien się znajdować. Są to małe metalowe rurki nagwintowane na obu końcach i z niewielkim, kilkumilimetrowym odchyleniem między wlotem a wylotem.

Obie nici są bardzo podobne, ale jedna ma nieco mniejszą średnicę od drugiej. Gwint o mniejszej średnicy umieszczony byłby w gnieździe żeńskim umieszczonym już w ścianie (w tym spotkaniu wskazane jest wbudowanie teflonu wokół gwintu, aby zapewnić jego wodoszczelność), a gwint większy służy do połączenia tego, co od początku chcieliśmy połączyć, ale jest on nieco przesunięty.

To właśnie ta okoliczność nadała mu szczególną nazwę, gdyż celem tego elementu jest po prostu pochłonięcie niewielkiej mimośrodowości pomiędzy dwoma rurami. Aby je zamontować będziemy musieli poza własnymi rękami użyć narzędzia hydraulicznego do ich solidnego dokręcenia.

Zastosowanie i użyteczność mimośrodów

Ogólnie rzecz biorąc, elementy mimośrodowe są szeroko stosowane w pracach hydraulicznych, zwłaszcza przy łączeniu kranów z ich odpowiednimi dopływami wody. Niejednokrotnie, gdy wymieniamy w domu meble lub umywalki, nowe elementy mogą mieć inne wymiary i mogą być nieco przesunięte względem oryginalnych, a co za tym idzie, będziemy potrzebowali elementów mimośrodowych, aby prawidłowo podłączyć nowy kran.

Zastosowanie tych elementów nie ogranicza się wyłącznie do renowacji lub wymiany kranów i umywalek. Bardzo często stosuje się je również w nowych pracach budowlanych, ponieważ dopasowanie ujęć wody i położenia kranów jest skomplikowane. Każda umywalka może mieć nieco inne wymiary i zwykle bardzo często trzeba uciekać się do mimośrodów, aby móc całkowicie zamknąć instalację. Jeśli nie wiesz, jaką umywalkę wybrać i inne urządzenia sanitarne, polecamy artykuły http://www.domonline.pl, gdzie znajdziesz porady ekspertów.

Rodzaje kształtek mimośrodowych

Jak już wspomnieliśmy, najczęściej spotykane mimośrody to metalowe rury z gwintami po obu stronach i niewielkim przesunięciem między nimi, służące do łączenia elementów hydraulicznych, takich jak baterie umywalkowe czy prysznicowe. W rzeczywistości mimośród może być z dowolnego materiału i dowolnej wielkości, i niekoniecznie musi służyć do podłączenia kranu. Istnieją również mimośrody do urządzeń sanitarnych, czyli do łączenia toalety z jej odpływem. Elementy te wykonane są zazwyczaj z tworzywa sztucznego, najczęściej PCV, i mają znacznie większą średnicę, od 90 do 110 mm.