Czy można samodzielnie odnowić żeliwną wannę?

Emalia żeliwnych wanien z biegiem czasu ulega zniszczeniu, ściera się i powstają na niej odpryski. Co zrobić, jeśli nie mamy pieniędzy na zakup nowej wanny, a powierzchnia starej jest bardzo zniszczona? Zdecydowanie mniej kosztowym rozwiązaniem jest odnowienie emalii. Możemy to zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się odnawianiem wanien lub wykonać pracę samodzielnie.
Pokrycie odprysków i przetartych powierzchni nową warstwą emalii nie jest trudne. Wannę żeliwną można również pomalować specjalnym preparatem do renowacji wanien. Nawet jeżeli powierzchnia wanny jest bardzo mocno zniszczona, znajdzie się wyjście z sytuacji- można zastosować tak zwaną metodę wanny w wannie. Sprawdź, jak samodzielnie odnowić zniszczoną wannę.

Jak odnowić żeliwną wannę?


W zależności od stanu naszej wanny i naszych możliwości finansowych do wyboru mamy kilka metod odnowienia żeliwnej wanny.


1. Maskowanie odprysków w wannie emaliowanej.


Odpryski emalii to najczęściej powstające uszkodzenia wanien. Mogą one powstać na przykład na skutek upadku jakiegoś przedmiotu do wanny lub w wyniku nieostrożności w czasie sprzątania. Odpryski emalii zniwelujemy specjalną emalią zaprawową do wanien o właściwościach kleju lub specjalnym sprayem do renowacji wanien.
Pracę przeprowadzimy w kilku prostych krokach:
– wyrównanie powierzchni- w miejscu, gdzie powstały odpryski emalii należy usunąć jej odstające resztki, a także wyrównać i zmatowić powierzchnię. Zrobimy to za pomocą papieru ściernego.
– oczyszczenie powierzchni- miejsce odprysku trzeba dokładnie umyć i odtłuścić, a następnie wytrzeć do sucha,
– ostatnim krokiem jest nałożenie preparatu do renowacji emalii. Jeśli używamy sprayu, wystarczy rozpylić go na uszkodzone miejsce z odległości 20-30 cm i pozostawić do wyschnięcia emalii. Z reguły, aby uzyskać pożądany efekt, trzeba ten zabieg powtórzyć kilka razy. Z kolei emalię zaprawową, nanosimy na uszkodzone miejsce wanny pędzelkiem. Nałóżmy cienką warstwę środka, poczekajmy, aż wyschnie i oceńmy, czy efekt jest zadowalający. Jeśli nie, wówczas powtórzmy aplikację.

2. Malowanie wanny żeliwnej.


Jeśli przetarć lub odprysków na powierzchni wanny jest bardzo dużo, wówczas punktowe stosowanie emalii nie ma sensu. Lepszy efekt przyniesie malowanie wanny. Możemy je wykonać farbą poliuretanową, która w dotyku i wyglądzie przypomina bardzo emalię wannową. Jest ona dostępna w wielu różnych kolorach, co otwiera ogromne możliwości aranżacyjne.
Przed rozpoczęciem malowania, zabezpieczmy taśmą malarską krawędzie wanny. Malowanie wanny żeliwnej możemy wykonać pędzlem lub wałkiem. Nie jest to trudne zadanie. Wymaga jedynie precyzji i skupienia. Pamiętajmy, że praca nie powinna nam zająć dłużej niż 2 godziny, ponieważ po tym czasie farba zacznie zasychać i dalsze malowanie wpłynie negatywnie na estetykę wanny.
Farba poliuretanowa jest odporna na działanie wody, środków czyszczących oraz uszkodzenia mechaniczne. Pamiętajmy jednak, że jej pełne utwardzenie potrwa kilka dni od momentu malowania i nie powinniśmy wtedy korzystać z wanny.

3. Metoda wanny w wannie.


Tę metodę warto rozważyć szczególnie wtedy, kiedy powierzchnia naszej starej wanny jest naprawdę mocno zniszczona, a jest ona zabudowana płytkami ceramicznymi. Niestety wymiana wanny zabudowanej wiąże się z dużym zakresem prac i sporymi kosztami. Możemy tego uniknąć, stosując metodę wanny w wannie.
Polega ona po prostu na umieszczeniu w starej wannie nowej, tyle że cienkiej i wykonanej z akrylu. Stara wanna żeliwna i nowa wanna akrylowa zostają ze sobą połączone za pomocą dwuskładnikowej pianki. Wanna w wannie to doskonała metoda, która zapewni naszej akrylowej wannie stabilne podparcie i zwiększoną trwałość.

Emalię w postaci zaprawy lub sprayu można wykorzystać nie tylko do renowacji wanny, ale również pralki, kuchenki, czy lodówki, na której pojawiły się odpryski. Zdecydowanie warto to zrobić, ponieważ wszelkie uszkodzenia, przetarcia i odpryski na powierzchniach emaliowanych mogą prowadzić do pojawienia się rdzy i zniszczenia sprzętu AGD.