Jak dbać o gwiazdę betlejemską, aby przetrwała przez cały Adwent?

Boże Narodzenie bez gwiazdy betlejemskiej nie byłoby prawdziwe. Jej niezwykłe liście, które często uważamy za kwiaty, są tak cudownie i tak intensywnie czerwone. Aby cieszyć się  nimi jak najdłużej, konieczne jest przestrzeganie kilku prostych zasad, które znane są przez ogrodników, którzy specjalizują się w ich uprawie.

O gwieździe betlejemskiej w domu

Aby gwiazda betlejemska długo cieszyła pięknem, wybór zdrowej rośliny jest kluczowy. Możesz rozpoznać jakość po zdrowych, nieuszkodzonych liściach i małych żółtych kwiatach pośrodku.

Gleba w doniczce nie powinna być wysuszona ani podmokła. Mądrzy handlowcy nie umieszczają jej w przeciągu, przy wejściu do sklepu.

W artykule na stronie MagiaOgrodow.pl czytamy, że konieczne jest zabezpieczenie tej rośliny przed niskimi temperaturami, np. w drodze ze sklepu do domu, gdy jest poniżej 12 °C – warto zawsze mieć roślinę odpowiednio owiniętą w papier. „Wyziębinie” przez zimowy chłód nie jest widoczne na pierwszy rzut oka, ale prowadzi do przedwczesnego opadania liści, co może objawiać się już po kilku dniach.

Jaka jest gwiazda betlejemska?

„Kocha światło i nienawidzi przeciągów” – te dwie zasady to alfa i omega dbania o gwiazdę betlejemską. Roślina ta pochodzi z Meksyku, więc bardzo lubi światło słoneczne. W miesiącach zimowych preferuje lokalizację przy oknie, od strony południowej. Nie trzeba martwić się o zbyt dużą intensywność promieni słonecznych, uszkodzenie liści przez światło od połowy października w naszych warunkach klimatycznych, praktycznie nie istnieje. Jednak bez jego wystarczającej ilości będzie marnieć. Idealna temperatura wynosi od 15 °C do 22 °C, będzie się dobrze rozwijać w salonie i sypialni. Natomiast, bez wątpienia to, co jest dla niej bardzo szkodliwe, to przeciągi. Dlatego zawsze należy wybrać siedlisko chronione przed przeciągami, w przeciwnym razie ta kochająca ciepło roślina może zacząć zrzucać liście.

Istotne jest również właściwe podlewanie. Idealna ilość wody różni się w zależności od lokalizacji, temperatury w pomieszczeniu, ale także wielkości rośliny i doniczki. Roślina w normalnej doniczce o średnicy około 13 cm potrzebuje małej szklanki wody, czyli około 200 ml. Zapobiega to zatykaniu większych porów w glebie i przelewaniu się. Mała gwiazda betlejemska zadowoli się małym „zastrzykiem” wody. Roślina ta nie powinny stać w wodzie! Nadmierną wodę, która nie wsiąka w podłoże w ciągu 10 minut i pozostaje na tacy, trzeba usunąć.

O podlewaniu gwiazdy betlejemskiej

Należy podlewać, gdy gleba jest sucha na pierwszy rzut oka. Może to być spokojne każdego dnia, jeśli roślina zostanie umieszczona w suchszym pomieszczeniu w pobliżu grzejnika lub po 2-3 dniach, jeśli ma inne siedlisko. Można łatwo sprawdzić potrzebę podlewania – podnosząc donicę w dłonią – kiedy będzie lekka, podłoże jest suche, a roślinę należy podlać. Im mniejsza doniczka, tym szybciej podłoże wysycha i potrzebne jest częstsze podlewanie. Potrzebę podlewania u małej gwiazdy betlejemskiej należy sprawdzać codziennie.

Warto również wspomnieć o możliwości podlewania od dołu – do tacy, co zapewnia bardziej równomierne nawilżenie podłoża, niż przy normalnym podlewaniu – z góry. Jeśli nie jesteśmy pewni, postępujmy zgodnie z zasadą, która mówi, że rośliny te, tolerują bardziej suchą glebę lepiej niż nadmiernie przepełnioną wodą. Dlatego lepiej jest podlewać je częściej i umiarkowanie niż okazjonalnie i obficie. Idealne jest również regularne nawożenie, które można rozpocząć około czterech tygodni po zakupie rośliny. Będziemy zadowoleni ze zwykłego płynnego nawozu dla roślin domowych i jego stosowania mniej więcej raz w tygodniu, zgodnie z instrukcjami.