Ogród – tworzenie struktury: pomosty
Na wstępie warto powiedzieć o tym że, dwoma czynnikami, które mogą determinować zastosowanie tarcicy w ogrodzie są klimat i koszty. Należy wiedzieć, że w obszarach, gdzie drewno jest stosunkowo tanie i występuje w szerokim asortymencie, pomosty stają się elementem, który uatrakcyjnia nawierzchnię. Dla drewnianych desek idealnymi warunkami klimatycznymi są długie, gorące i suche lata, nawet jeśli zimy są bardzo mroźne i z dużymi opadami śniegu. Natomiast pamiętajmy o tym, że z drugiej strony, długie, wilgotne zimy mogą sprawić, że drewno będzie śliskie i w krótkim odstępie czasu straci swe atuty dekoracyjne.
Mówiąc o typach pomostów, warto wiedzieć, że najprostszym pomostem stają się ułożone tuż nad ziemią deski spełniające funkcję tarasu. Podporami są krótkie deski, betonowe filarki lub metalowe słupki. Tego typu niski pomost jest dość często użyteczny jako łącznik pomiędzy domem i ogrodem, jeśli istnieje trudna do zniwelowania różnica poziomów. Jest to nierzadko, wykorzystywany na przykład sposób łączenia domu z ogrodem w przypadku budowanych na przełomie XIX i XX wieku miejskich domów z sutenerami. Pomost nie zawsze jest połączony z domem – deski mogą być ułożone na poziomie gruntu, tworzą wówczas nawierzchnię w całym ogrodzie. Interesujące wzory i korzystne kontrasty możemy stworzyć poprzez połączenie niedużych przestrzennych pomostów z brukiem betonowym czy kamiennym. Pamiętajmy o tym, że pomosty są również nierzadko układane wokół basenu pływackiego, w pobliżu wody czy stawu. Warto też wiedzieć, że pomosty wysokie pozwalają uzyskać przestrzeń, która nie istniała wcześniej. Pomost rozciąga się od podniesionej podłogi parteru i schodzi stopniami w dół do poziomu gruntu. Należy wiedzieć, że odpowiednio usytuowany pomost wysoki staje się szczególną platformą widokową. Konstrukcja tego typu pomostów jest kosztowna i w zasadzie wymaga udziału architekta, szczególnie w przypadku budowy pomostu przylegającego do domu.
Ponadto pomosty mogą być również wykorzystywane do tworzenia nawierzchni ogrodu na dachu, bowiem często oryginalny materiał dekarski jest nieodpowiedni do chodzenia po nim i umieszczenia elementów ogrodowych. Możemy składać ze sobą kwadratowe panele z deszczułek, tworząc znacznie atrakcyjniejszą i lżejszą nawierzchnię na dachu od wykonanej z cegły lub betonu. Natomiast panele układa się na drewnianym podkładzie ponad wykończeniem dachu, w taki sposób aby woda opadowa miała odpływ pod spodem. Musimy pamiętać zawsze o tym, że jeśli chcemy już wykorzystać dach na ogród, wtedy powinniśmy poradzić się inżyniera budownictwa lub architekta, aby nie naruszyć konstrukcji dachu, na przykład poprzez umieszczenie doniczek wypełnionych mokrą ziemią, które są bardzo ciężkie. A co możemy powiedzieć o samej konstrukcji pomostu? Należy wiedzieć, że pomosty niskie są stosunkowo proste do wybudowania. Pomost opiera się na fundamentach znajdujących się poniżej poziomu gruntu. Należy wówczas wykopać fundamenty, na których oprą się filary planowanego pomostu.
W handlu dostępne są prefabrykowane filary betonowe, które umieszcza się na fundamentach i na nich można osadzić drewniane słupy, które podpierają ramę pomostu. Należy wiedzieć, że drewniane słupy muszą być odpowiednio przygotowane, aby oparte na nich dźwigary o wymiarach 100 x 100 mm, tworzące ramę dla całej budowli, trzymały poziom. Na dźwigarach oparte są poprzeczne legary o wymiarach 100 x 50 mm, na których układane jest odeskowanie. Drewniane słupy przybija się do drewnianych bloczków wpuszczonych w mokry beton ław fundamentowych. Stosując niskie pomosty należy zapobiec wyrastaniu pod nimi chwastów. Warto dodać, że jedną z metod jest rozciągnięcie czarnej folii pomiędzy słupami podporowymi. Mówiąc o drewnianych pomostach trzeba też powiedzieć o wyborze rodzaju samego drewna.
Należy wiedzieć, że drewniane pomosty mogą być wykorzystywane przez wiele lat, zależy to od jakości użytego drewna i właściwego jego utrzymania. Drewno powinno być odporne na rozłupywanie, gnicie czy paczenie. Idealne jest drewno sekwoi wiecznie zielonej, ale niestety jest ono osiągalne wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Nie wymaga ono impregnacji środkami chemicznymi. Podobnie trwałe jest drewno żywotnika olbrzymiego. Znów drewno modrzewia, świerku i sosny też może być stosowane, ale wymaga konserwacji ochronnej. Istotne jest to, aby drewno dało się piłować bez łupania na drzazgi oraz żeby można było wbijać w nie gwoździe. Warto dodać, że lepiej jest stosować do łączenia drewna gwoździe ocynkowane aniżeli śruby.
Im prostszy będzie wzór pomostu, tym mniejsze będzie zużycie drewna, mniej czasu zajmie budowa i w związku z tym cała inwestycja będzie tańsza.