Jak wymienić zużyty trzonek w siekierze- instruktaż krok po kroku.

Siekiera to bardzo przydatne narzędzie używane przez wielu z nas w domu i na działce. Najczęściej służy nam ona do rąbania drewna na opał, do kominka lub na ognisko, ale przydaje się również podczas różnych prac gospodarskich na przykład naprawy ogrodzenia.
Ostrze siekiery należy regularnie serwisować, aby zachowało swoją siłę cięcia. Zużyciu jednak może ulec również trzonek narzędzia. Jest on w większości przypadków drewniany i z czasem może łamać się oraz próchnieć. Jeśli ostrze siekiery zaczyna być ruchome, wówczas z pewnością powinniśmy pomyśleć o wymianie trzonka. Dalsze używanie takiego narzędzia może bowiem być niebezpieczne. Sprawdź, jak samodzielnie wymienić trzonek w siekierze.

Kiedy trzeba wymienić trzonek siekiery?


Stylisko siekiery trzeba koniecznie wymienić, kiedy zauważymy, że jej głowica się rusza. Jeśli luz jest niewielki, wówczas możemy spróbować się go pozbyć, jeszcze raz nabijając klin. Jednak w przypadku, gdy luz jest duży, wtedy całe siedlisko musimy gruntownie odnowić albo wymienić.
Trzonek należy również wymienić, jeżeli uległ on uszkodzeniu mechanicznemu, takiemu jak pękniecie, czy wyszczerbienie. Pamiętajmy, aby nie lekceważyć nawet małego pęknięcia drewnianego trzonu siekiery, ponieważ jest to narzędzie narażone na działanie dużych sił podczas pracy. Pęknięcie może bardzo szybko i w sposób niekontrolowany powiększyć się, a to niestety grozi poważnym wypadkiem podczas użytkowania siekiery.
Szczególnie niebezpieczne jest uszkodzenie nasady trzonka zaraz przy głowicy siekiery. Uszkodzenie w tym miejscu szybko prowadzi do połamania się siekiery. Tego typu uszczerbek może powstać, kiedy nie trafimy ostrzem w rąbane drewno, a cała siła uderzenia skupi się na trzonku.

Jak wymienić zużyty trzonek w siekierze- instruktaż krok po kroku.


Choć wymiana trzonka w siekierze nie jest bardzo trudna, to wymaga skupienia i precyzji. Sprawdź, jak jej dokonać w kilku prostych krokach:

Krok 1 Zakup nowego trzonka.


Trzonek znajdziemy w sklepie budowlanym. Siekiery są różne, dlatego najlepiej na zakupy zabrać ze sobą głowicę narzędzia. Umożliwi to precyzyjne dopasowanie obu części. Oczywiście najlepiej po prostu poszukać trzonka zamiennego do konkretnego modelu siekiery, ale nie zawsze są one dostępne, zwłaszcza gdy narzędzie jest już wiekowe.

Krok 2 Dopasowanie trzonka do żeleźca.


Zaczynamy od sprawdzenia, czy końcówka stylistka pasuje do głowicy siekiery. Jeśli tak, to wykonujemy podłużne nacięcie wzdłuż osi trzonka, w które wbijemy klin. Nacięcie takie wykonujemy jeszcze przed ostatecznym dopasowanie do siebie elementów. Nie robi się tego przy całkowicie dopasowanym stylisku i do końca nabitym żeleźcu, ponieważ w takim przypadku po umieszczeniu trzonka w uchu siekiery, głowica nie byłaby umocowana stabilnie. Pamiętajmy, że luźna głowica, to zagrożenie dla zdrowia podczas pracy.
Końcówkę styliska szlifujemy w taki sposób, aby była idealnie dopasowana do żeleźca. Powinna wchodzić na tyle ciasno, by wymagać dobicia, aby znalazła się we właściwym miejscu.

Krok 3 Montaż trzonka siekiery.


Klin nabijamy, gdy głowica jest dopasowana do styliska. Możemy użyć wystruganego klina drewnianego albo żelaznego, który znajdziemy w sklepach budowlanych.
W przypadku wyboru drewnianego najpierw zaznaczmy na nim głębokość nacięcia. Zapobiegnie to zbyt głębokiemu jego nabiciu, co mogłoby poważnie uszkodzić stylisko. Dobrym pomysłem jest również potraktowanie drewnianego klina specjalnym klejem do drewna przed jego wbiciem.
Z kolei w przypadku gotowego metalowego klina, zwróćmy uwagę na to, by jego wielkość była dobrze dopasowana do głębokości nacięcia.


Jeśli nasza siekiera jest już wiekowa lub jest bardzo zniszczona ze względu na jej intensywną eksploatację, zamiast zadawać sobie trud jej renowacji, często lepszym wyborem jest po prostu na zakup nowego narzędzia. W sklepach dostępnych jest wiele modeli siekier- od tych tradycyjnych z drewnianym trzonkiem, po nowoczesne bardzo trwałe narzędzia z trzonkiem ze specjalnych tworzyw sztucznych lub metalu.